İÜ’de Darbeye Karşı Hukuk 15 Temmuz Paneli düzenlendi

14/07/2017
İÜ’de Darbeye Karşı Hukuk 15 Temmuz Paneli düzenlendi
İstanbul Üniversitesi, Türkiye Hukuk Platformu, Uluslararası Hukukçular Birliği, İstanbul Center of International Law ve Hukukun Üstünlüğü Platformu İşbirliği ile “Darbeye Karşı Hukuk 15 Temmuz Paneli”, 13 Temmuz 2017 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak İstanbul Ak Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli de katıldı.

 

 

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Ak Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli, panel öncesi İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın eşliğinde İstanbul Üniversitesi’nde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri” Anma Programı kapsamında açılan “15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi”ni gezdi. Milletvekili Benli, sergide yer alan ve 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan bilgi ve görselleri inceledi. Ardından Milletvekili Benli ve Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak panele geçtiler.

Panelin açılış konuşmalarını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Uluslararası Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Necati Ceylan, İstanbul Center of International Law Yöneticisi Avukat Cihat Gökdemir yaptılar.

“15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’ne Karşı Kararlı Duruşumuzu Gösterdik”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, konuşmasında 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’ne maruz kalmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek Türk milletinin en büyük karakterinin bağımsızlık olduğunu, tarih boyunca olduğu gibi 15 Temmuz’da da bunun gösterildiğini söyledi. Dünyada hiçbir milletin darbe girişimine karşı bu kadar hızlı bir refleks göstermediğini dile getiren Prof. Dr. Mahmut Ak, “Biz de darbe gecesi 00.33’te darbeyi kınayan bildirimizi sayfamıza koyduk. Başka üniversitelerden de arayıp bunu talimatla mı yaptığımızı soranlar oldu. Kararlı duruşumuzu gösterdik. Bizden sonra diğer üniversiteler de bu yolu takip ettiler. Bu olayı duygusallıktan uzak bir şekilde değerlendirip anlatmamız ve asla unutmamamız lazım” ifadelerini kullandı.

“Bu Hain Girişim Asla Unutulmamalı”

Uluslararası Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Necati Ceylan ise açılışta yaptığı konuşmada 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin ardından 1 yılın geride kaldığını belirterek, “Bu konu hukuku yakından ilgilendiriyor. Bu yüzden bugün böyle bir panelde bir araya geldik. Bu hain girişim sürekli gündemde tutulmalı ve asla unutulmamalıdır. Bu konuda beraber ve hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Doğru Kişileri Yargılamalıyız

İstanbul Center Of International Law Yöneticisi Avukat Cihat Gökdemir ise panelin İstanbul Üniversitesi çatısı altında yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) bütün operasyon ve kumpaslarının bir amaca yönelik olduğunu ifade eden Gökdemir, şöyle konuştu: “FETÖ yaptığı bir operasyon sonucu açtığı davada asıl suçlu olan 30 kişiyi değil, hedefinde olan herkesi katar. Asıl amaç zaten yargılama yapmak değildir. Kısa sürede menfaatlerini yerine getirmek, kadroları boşaltıp buralara kendi adamlarını yerleştirmektir. Şimdiki yargılamalarda biz bunu yapmamalı, hedefi doğru seçip elindeki silahı halka yöneltmiş, asker ve polis içerisinden çıkan darbecileri öne almalıyız.”

Açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Türkiye Hukuk Platformu Genel Sekreteri Avukat Ahmet Akcan’ın yaptığı panel başladı. Panele konuşmacı olarak İstanbul Ak Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli’nin yanı sıra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Yıldırım, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah İslamoğlu, Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt ve 15 Temmuz Davaları Müşteki Avukatı Dr. Mehmet Sarı da katıldı.

“Hukuk İçerisinde Olabildiğince Etkin Mücadele Etmek Zorundayız”

İstanbul Ak Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli konuşmasında darbe sürecinde yaşananları aktararak, darbeyi püskürten bir milletin vekili olmaktan gururlu olduğunu söyledi.

Darbenin başarılı olması halinde bu ülkede insanların başı dik gezemeyeceğini vurgulayan Benli, “Hukuktan bir an bile ayrılma lüksümüz yok. Hukuk içerisinde olabildiğince etkin mücadele etmek zorundayız. Bizim şu an yapmaya çalıştığımız tek şey hukukun yerine getirilmesi. Hâkimler olaya bütün cephesiyle bakmak yerine sadece ellerindeki dosyalar üzerinden karar veriyorlar. Bu da bazen sıkıntılara sebebiyet veriyor. Ama bununla beraber mücadele etmek zorundayız. Bizim siyasi olarak olaya müdahil olabilmemiz fiili olarak mümkün değildir. Bize düşen şey yargılanmaya olabildiğince destek vermek. Fiili olarak oralarda bulunmak” ifadelerini kullandı.

Panel toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

kaynak: http://www.marmarabasin.com/manset/iude-darbeye-karsi-hukuk-15-temmuz-paneli-duzenlendi-43634.htm