Benli: Suriyelilere karşı paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor

5.07.2017
Benli: Suriyelilere karşı paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Benli, sosyal medya üzerinden Suriyeli sığınmacılara dair olumsuzluk içeren, toplumu kamplaştırmaya yönelik paylaşımların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacılarla ilgili son günlerde özellikle sosyal medya üzerinden olumsuz paylaşımlarda bulunulduğuna dikkati çekti.

İçişleri Bakanlığınca, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, Suriyeliler konusunda "suçu tırmandırdıklarına yönelik" servis edilen haber ve yorumların gerçek bağlamından koparılarak kamuoyuna yansıtıldığının açıklandığını anımsatan Benli, şöyle devam etti:

"Suriyelilerin karıştıkları olayların, 2014-2017 yılları arasındaki Türkiye'deki toplam asayiş vakalarına oranının yüzde 1,32 olduğunun görüldüğü açıklandı. Yakalanan 3 bin 46 dilenciden sadece 379’nun Suriyeli olduğu, bu konuda toplumun manipüle edildiği belirtildi. Veriler gösteriyor ki özellikle sosyal medya üzerinden Suriyelilere karşı olumsuzluk içeren, toplumu kamplaştırmaya yönelik paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır."

Fatma Benli, kamplar dışındaki Suriyeli sığınmacılara maaş verilmediğini, vatandaşlığa alınmadığını, bu kişilere TOKİ'den ev tahsisinin yapılmadığını ve Suriyeli gençlerin sınavsız üniversitelere yerleştirilmediğini vurguladı.

Benli, şunları kaydetti:

"Bizim askerimiz Türkiye'nin sınırını koruyor. Onlar için ölmüyor. Akdeniz'den Avrupa'ya geçerken bulunduğu teknenin batması sonucu Bodrum'da cansız bedeni kıyıya vuran Suriyeli Aylan Kurdi bebek ile Suriye rejim güçlerinin Halep'e yaptıkları hava saldırısında yaralanan Ümran isimli 5 yaşındaki yaralı çocuğun ambulansta sessizce otururken çekilmiş fotoğraflarını hatırlatmak isterim.

'Bunlar yüzlerce Türkü öldürdüler, tecavüz ettiler' söylentileri tamamen yalandır. Ama bu fotoğraflar gerçek. Bu çocuklar bizim çocuğumuz da olabilirdi. Ne olur yalanların kalbimizi ele geçirmesine izin vermeyelim. Askerimizin sınır güvenliğimizi sağladığı Fırat Kalkanı harekatından sonra 100 bine yakın Suriyeli ülkesine döndü. Yeter ki savaş bitsin."

 

kaynak: http://aa.com.tr/tr/politika/benli-suriyelilere-karsi-paylasimlar-gercegi-yansitmiyor/854846