BENLİ: İNSAN ODAKLI BİR MEDENİYETİN TEMSİLCİLERİYİZ.
  • 06 Kasım 2013 tarihinde yayınlandı.

BENLİ: İNSAN ODAKLI BİR MEDENİYETİN TEMSİLCİLERİYİZ.


Dünyanın en etkili 500 müslümanı listesine giren Fatma Benli, seçim sonrası Eyüp’e rehabilitasyon merkezlerini  ziyaret etti. 
İstanbul’da ilçe bazında yürütülmekte olan sosyal sorumluluk projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere önce Eyüp Belediyesini ziyaret eden Benli yapılan hizmetleri yerinde görmek üzere SHÇEK’ e bağlı Ağaçlı Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Okulunu ziyaret etti. Hayata tutunan gençlerimizle sohbet etti.  Ardından Eyüp Çocuk Esirgeme Kurumunu ve sığınma evini ziyaret etti. Eyüp Belediyesinin zihinsel ve bedensel engellilere hizmet vermek üzere açmış olduğu eğitim merkezinde, down sendromlu çocukların çalışmalarına katıldı.
Temel hak ve özgürlükler ve başörtüsü alanındaki mücadeleleriyle adından söz ettiren BENLI 7 Haziran seçimlerinin ardından parlamentoya milletvekili olarak girdikten sonra insan hakları alanındaki çalışmalarına parlamentoda milletvekili olarak daha etkin bir biçimde devam ettireceğini söyledi.
Oldukça duygusal anların da yaşandığı bu ziyaretlerin ardından açıklamalarda bulunan Benli "Devletlerin en önemli görevlerinden birinin de temel hak ve hürriyetlerin korunmasına yönelik tedbirler almak” olduğunu söyledi.
Türkiye İnsan Hakları Kurumu eski üyesi olan Benli, Anayasa'da güvence altına alınan pek çok hakkı, insanların tek başlarına koruyabilmelerinin bazen mümkün olamadığını ifade etti. Benli, Türkiye’de bireysel şiddete dur demek, boşanmalar ya da aile içi şiddet sonrası ortaya çıkan mağduriyetlerin önüne geçmek, bedensel ve zihinsel engellilerin sorunlarına deva bulmak, sokak çocuklarına çare aramak gibi pek çok mağduriyetin, ancak devletin yerinde müdahaleleriyle giderilebileceğini söyledi.
Ayrıca, Türkiye'nin medeniyet geçmişinin bu tür bireysel mağduriyetleri korumaya yönelik tedbirler alan pekçok uygulamayı günümüze taşıdığını belirterek, biz zaten insan odaklı bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu nedenle bizim “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışımız hayati önem arz ediyor. Son on üç yıl içerisinde sosyal devlet anlayışında ciddi mesafeler katedildiğini de söyleyen Benli, bu noktada hakkı teslim etmemizk gerek. Daha dezavantajlı olan insanları önceleyen bireye dokunan çok güzel çalışmalar gerçekleştirildi. İnsanı dert edinmiş bir medeniyetin temsilcileri olarak bizler, daha huzurlu bir toplum istiyorsak önce bireysel mağduriyetleri en aza indirmek için mücadele etmeliyiz dedi.