En başta gönüllerdeki engellerin kalkmasına vesile olması ümidiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyorum
  • 10 Mayıs 2018 tarihinde yayınlandı.

En başta gönüllerdeki engellerin kalkmasına vesile olması ümidiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyorum


En başta gönüllerdeki engellerin kalkmasına vesile olması ümidiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyorum.

 

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası, ülkemizde ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için daha güzel yarınlar oluşmasına vesile olsun. Hepimiz farklıyız, hayatta hepimiz için farklı engeller var; ama bu engelleri birbirimizle kenetlenerek aşmak mümkün.Engellerin aslında zihinlerde olduğunu gösteren, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere pek çok alanda başarılara imza atan pek çok kardeşlerimiz var. Nitekim en son Mart ayında İşitme engelliler Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda erkeklerde 400 metrede mücadele eden milli sporcumuz Yasin Süzen altın madalya kazandı. 2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavında 5 puan türünde birinci, görme engelli Fulya Akkaya oldu.

Ülkemizde yaklaşık 5 milyon engelli kardeşimiz için bu örnekler hepimizin yüz akı. Biz AK Parti hükümetleri olarak engelliye bakış açısını kökten değiştirdik, “yardım” değil “hak” eksenli bir anlayış oluşturduk, Engellilerimiz kadar ve engelli ailelerimizin hayatını kolaylaştırmayı hedefledik.

İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana engellilere “pozitif ayrımcılık” ilkesiyle yaklaştık. Özellikle 2005 yılında çıkardığımız ve ülkemiz mevzuatı yönünden ilk olan Engelliler Kanunu bu alanda çığır açtı. Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellileri ilgilendiren pek çok iyileştirme gerçekleştirdik. Engelli vatandaşlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetlerinin sunulması, engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması gibi hizmetler bu yöndeki çalışmalarımızın yalnızca bir kısmıdır.

 Tüm engelli vatandaşlarımızın özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanması, kendi namına çalışan engellilere ve bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı tanınması, Cumhuriyet tarihimizde bir ilk niteliği taşıyan E-KPSS gerçekleştirilmesi,  sadece  2017 yılı içerisinde 4 engelsiz yaşam merkezi, 32 özel bakım merkezi  ve 9 Umut evi açılması, hep engellilerimizin  sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamayı hedefleyen çalışmalardır.

 

AK Partinin engellilerin her alandaki haklarını kullanması için yaptığı çalışmaların en son somut örneğini, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde SEYYAR SANDIK uygulamasında görebiliriz. Bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek Seyyar sandık uygulaması ile, Başvurusu kabul edilen engelli seçmenler, sandıkların kendilerine getirilmesi suretiyle bulundukları yerde oy kullanabilecekler. Bunun için engelli beyan formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurması gerekmektedir.

 

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde 498 engellimizin Milletvekili aday adayı olmak için en yüksek başvuruyu AK Partiye yapmaları, engellilerimizin de AK Partiye olan teveccühlerini göstermektedir. Biz “Engelsiz bir Türkiye” hedefimize ulaşabilmek için yola devam ediyoruz. 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası vesilesiyle ülkemizdeki ve dünyadaki engelli kardeşlerimizi ver ailelerini saygı ve sevgiyle selamlıyorum.     

         

 

                                                

                                                                                                                             Av. Fatma Benli Yalçın

                                                                                                                          AK Parti İstanbul Milletvekili

                                                                                                                               İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili