Makaleler

 

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkını Kullanmaya Başlamasının 83. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
  • 05 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkını Kullanmaya Başlamasının 83. Yıl Dönümü Kutlu Olsun


 

KADINLARIN SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI KULLANMAYA BAŞLAMASININ

 83. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Nasıl bir kuşun tek bir kanatla uçması mümkün değilse, kadınların güçlü olmadığı bir toplumda, kadını ve erkeğiyle tüm toplumun refahı fiilen mümkün değildir. Bir toplumda kadın ne denli güçlü ise o toplum da o denli güçlüdür.  Bu sebeple, kadınlara, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 1934'te Anayasada yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme haklarının tanınması özel önem arz etmektedir.

Türkiye’de 5 Aralık 1934 tarihinde kullanılmaya başlanan kadınların seçme hakkı, seçilmiş milletvekili Merve Kavakçı’nın 1999 yılında yemin ettirilmemesi akabinde gerçekleşen ayrımcılığın 2005 Haziran seçimlerinde son ermesi ile, fiilen tüm kadınlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Halen asla istenilen noktada olmasa ve siyasal yaşama katılım noktasında önümüzde çok uzun bir yol olsa da, AK Parti öncesi meclisteki kadınların oranının %4,6 nın üstüne çıkamaması, hatta %0,6 olduğu dönemler bulunması, 1934 - 2002 yılları arası seçilen kadın milletvekillerin ortalamasının %2 olması, AK Parti iktidarında gelinen noktanın önemli bir aşama olduğunu göstermektedir.

Unutulmamalıdır ki; bu toplumun yarısını kadınlar oluşturmakla, diğer yarısını ise kadınlar yetiştirmektedir. Kadınların toplumsal ve siyasal sistemin içinde bulunmadığı hiçbir sistemin başarılı olma şansı yoktur. Kadının siyasette yer alması, sadece kadınlar için değil erkekler için daha yeni yetenekler ve yeni deneyimlerle daha fazla katkı yapılması anlamına gelmektedir.

Kadınlarımızın siyasi ve sosyal olarak yaşama katılımlarını sağlamaya yönelik gerçekleştirilen çalışmalar, ne kadar uzun sürerse sürsün, harcanan emek ve zamana değmektedir. Çünkü bu yönde gerçekleşen ilerlemeler, kadın ve erkek tüm toplumun ilerlemesine katkıda bulunmaktadır.

Meclisteki Kadın milletvekili, kabinede kadın Bakan ve temsilde kadın büyükelçi sayısının artmasında görüldüğü gibi, her geçen gün kadınların üst düzey karar mekanizmasına katılımları  artmaktadır.  Kasım 2017 itibarıyla Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın TBMM’nin ilk kadın amirinin seçilmesi, bu anlamda çok önemli bir eşik olmuştur.

Türkiye’de kadını ve erkeğiyle herkes, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak için bu muhteşem ülkeye hizmet etmeye devam etmektedir. Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkının tanındığı bu önemli günde;  özveriyle bu ülkeye katkı yapan kadın bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız başta olmak üzere karar mekanizmalarında yer alan tüm kadınlarımıza ve siyasi yaşamdaki kadınları destekleyerek bu ülkenin kalkınmasına katkı yapan tüm erkek ve kadınlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

 

 

                                                                                                                                                                 Av. Fatma Benli

                                                                                                                                                         AK Parti İstanbul Milletvekili

                                                                                                                                         İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili