Makaleler

 

Kurban Bayramı Mesajı
  • 01 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı.

Kurban Bayramı Mesajı


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli’nin
Kurban Bayramı mesajı

 
Milletçe sevinç ve mutluluğun doruğa ulaştığı, aile büyüklerinin hatırlandığı, küçüklerin sevindirildiği, kimsesiz ve yoksulların gözetildiği, dargınların barıştığı müstesna günlerden biri olan Kurban Bayramına ulaşmanın mutluluğu içindeyim.
Bir emanet misali kuşaktan kuşağa aktarılan bu özel günlerimiz biz Müslümanlar için kırgınlıkların, dargınlıkların giderildiği, sevgi, saygı ve hoşgörü duygularının daha da güçlü yaşandığı güzel ve özel günlerdir.
Bayramın anlamına uygun yaşayarak, ayrılıkların aşıldığı, birlik ve beraberliğin güçlendiği günlerin yaşanmasını temenni ederek, devlet ve milletçe yaşadığımız zor zamanların tekrarlamamasını yüce Allah’tan diliyorum. Zor ve çetin sorunlarla baş etmekten hiçbir zaman geri durmayan milletimizin  yaşanılan bu zorlu süreçten de başarıyla çıkacağından şüphe duymuyorum.
Dünyanın en gözde bir o kadar da sorunlu coğrafyasında yaşayanlar olarak hemen yanıbaşımızdaki komşularımız Suriye ve Irak’taki iç savaşlar, kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntılar Türkiye’nin, vatandaşlarımızın yüksek insani duyguları, ‘Müminler kardeştir’ ayetinin emri gereği bir nebze olsun giderilmiş ve giderilmeye devam etmektedir.
Yakın ve uzak coğrafyalarda yaşananlar, din kardeşlerimize yönelik yapılan soykırım, katliam ve türlü eziyetler bayramların tadını kaçırıyor, bayramın güzellik ve iyilik atmosferini yok ediyor. Geçmişte Bosna’da, Kosova’da işkencelere, katliamlara uğrayan Müslümanlar bugün de Suriye’de, Arakan’da aynı saldırılara sırf Müslüman oldukları için maruz kalıyorlar.
Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz de sırf etnik kimlikleri ve dinlerini yaşadıkları için sistematik katliamlarına uğramaya devam etmektedirler. Arakanlı Rohingya Müslümanlarının, Kurban Bayramı arifesinde uğradığı katliam, insan hakları savunucusu olduğunu iddia eden devletlerce de görmezden gelinmekte. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “eziyet gören dini azınlık” kabul edilen Arakanlı Müslümanların, gördüğü eziyetin giderilmesi için ise ne BM ne de Avrupa Birliği etkin bir politika yürütmemekte.
Bu mübarek günde en büyük temennimiz aklı selimin galip olması, savaş severlerin değil barışa ve insana değer verenlerin galip gelmesidir. Unutmayalım ki savaş insanlığın baş düşmanı, başta kadın ve çocuklar olmak üzere insanlığın yok edilmesidir. Bu nedenle başta Arakanlı Müslümanlar olmak üzere tüm din kardeşlerimizin yaşadığı acı ve üzüntü verici olayların bir an önce son bulmasını Yaradandan diliyorum.
Müslümanlar olarak hangi büyüklükte olursa olsun tüm sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyor bunun için gerekli olan maddi ve manevi zenginliğe sahip olduğumuzu düşünüyorum.
Milyonların buluştuğu, her renk, ırk ve dilden insanın bir arada bulunduğu Mekke’de Mescid-i Haram’da bulunmanın ve bu kutsal topraklarda Kurban Bayramına ulaşmanın mutluluğunu da ayrıca yaşıyor  tüm Müslümanların bayramı huzur içinde geçirmesini Rabbimden diliyorum. İnanıyorum ki hac farizalarını yerine getiren milyonlarca Müslüman da aynı duyguları yaşıyor ve başta Arakan, Filistin ve Suriye olmak üzere din kardeşlerimizin gördüğü sıkıntıların, eziyetlerin son bulması için dua ediyor.
Bütün dilek ve dualarımız, bu Kurban Bayramının Müslümanların ve tüm insanlığın huzuruna, barışına, ortak yaşam anlayışının inşasına vesile olması ve dünyanın merkezine insanı, insanlığı yerleştirmesine dair.
Bu duygu ve düşüncelerle yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik ediyor, bayramın ülkemize, İslam alemine ve insanlığa saadetler, huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum.