Tarih Sizi Asla Affetmeyecek
  • 14 Mayıs 2018 tarihinde yayınlandı.

Tarih Sizi Asla Affetmeyecek


TARİH SİZİ ASLA AFFETMEYECEK

ABD hain planını gerçekleştirdi, sabaha kadar süren kutlamaların ardından tarihi utanç gününde Kudüs’te büyükelçilik açılması için hazırlıklar tamamlandı. İsrail gösterilere karşı gerçek mermiler kullanmakta ve halkın üzerine insansız hava araçlarıyla göz yaşartıcı gaz atmakta. 14 Mayıs itibari ile İsrail mermilerinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye ulaştı. Bu gün sadece İsrail, sadece Trump ya da büyükelçilik galasına temsilci gönderecek olan Kongo, El Salavdoır benzeri ülkelerin değil, bu haksızlığa karşı çıkmayan herkesin elinde bu gün ölen masumların kanı var.

ABD uluslararası hukuk vicdani hiçe sayan bu kararını haftalar önce duyurdu, Arap Birliği ise çarşamba günü olağanüstü toplanıyor.  Ne acıdır ki, mazlumlara karşı Türkiye’nin yanında olmayıp, küresel güçlerin yanında  Erdoğan Türkiye’sinin karşısında olmayı tercih eden kardeşlerimiz, pazartesi açılacak olan elçilik için çarşamba günü toplanıyor.

Hâlbuki şimdi gün kardeşlerimizin, mazlumların yanında olma zamanıdır. Fil suresinde anlatılan Ebrehe’nin ordusunun önünde yürüyen fil bile yere çöküp yürümez olmuşken, bu gün diğer yöneticilerin bu sessizliği anlamak mümkün değil.  Biz Türkiye olarak Ebrehe ordularının karşısındayız, sessiz kalmayacağız. Onlar Kudüs’ü yalnız bıraksa da biz ülke olarak asla yalnız bırakmayacağız.

Biz her zaman aralarında 6 yaşında olanlar da dahil olmak üzere 2015 yılında 1332; 2017 yılında 800 çocuğu tutuklayan, tutukladıkları çocukları el ve ayaklarından zincirle bağlayarak aç ve susuz bırakan İsrail’in karşısında duracağız. İsrail gibi terör devleti olan ve insanlık dışı uygulamalarla tarihte yerini alan ülkelerin yanında duran devletlerin karşısında, Kudüs ve Filistin halkının yanında durmaya devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği üzere, ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, abluka ve yasa dışı yerleşimlerle iki devletli çözüme yönelik taahhütleri çiğneyen, barışı bizzat imkansız hale getirmeye çalışan, BM kararlarını sistematik şekilde ihlal eden İsrail hükümetini ise ödüllendirmiştir. Tarih ve insanlık vicdanı Filistinli kardeşlerimize yapılan haksızlıkları asla affetmeyecektir.

Tarih, ABD’yi’de Büyükelçilik galasına temsilci gönderen Cezayir, Angola, Avusturya, Kamerun, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Çekya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Makedonya, Myanmar, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Romanya, Ruanda, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambia yöneticilerini de  bu gün İslam Dünyası’nda sessiz kalan yöneticileri de asla affetmeyecektir.

UNUTULMAMALI Kİ ŞAFAĞIN EN YAKIN OLDUĞU AN, GECENİN EN KARANLIK ANIDIR. Zaman açıklama yapma zamanı değil; harekete geçmek ve düşüncelerindeki samimiyeti gösterme zamanıdır.

 

 

                                                                                                                                                                                                           Fatma Benli Yalçın

                                                                                                                                                                                                    AK Parti İstanbul Milletvekili

                                                                                                                                                                                    İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili