Vuslata Kavuşmanın 477. Yıl Dönümünde Mevlana
  • 17 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.

Vuslata Kavuşmanın 477. Yıl Dönümünde Mevlana'yı Anıyoruz


 

VUSLATA KAVUŞMANIN 477. YIL DÖNÜMÜNDE MEVLANA’YI ANIYORUZ

 

Bu hafta, Mevlana Celalettin Rumi’nin aşkı olan Allah’a kavuşmasının, vuslata kavuşmasının 477. yıl dönümünü kutluyoruz.

Mevla aşkı, öyle bir aşk ki; dünyada yaşanan her gün vuslat, her gün ayrı bir özlem. Bu vuslatı gönlüne ve her hücresine kazıyan Mevlana da bunu kelimelere sığdırmaya çalışan eşsiz bir aşıktı. Bu aşkı Mevlana; “Allah aşkı dışındaki sevgilere aşk denmez” ve “Bu aşkın mahiyeti, sözle anlatılmaz satırlara sığmaz. Ancak tadanlar bilir” sözleriyle ifade etmektedir. Aslında Allah aşkını her ne kadar tarif etmeye çalışsa da tarifinin mümkün olmadığını da “Aşk; her ne şekilde açıklasam da, anlatsam da onu tarifte insan dilsiz kalır. Kalem, gerçi her şeyi yazar; ama aşka gelince başı döner.  Akıl, aşkı anlatmada çamura batmış eşek gibidir. Aşkı ve aşıklığı yine aşk izah eder. Güneşe delil, yine güneştir. Sana delil lazımsa, güneşten yüzünü çevirme.” sözleriyle ifade etmektedir.

Mevlana’nın sadece bizim kültürümüze değil, “Gel, gel, ne olursan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel” çağrısı ile dünya kültürüne de katkısı tartışılmaz. Hz. Mevlana, her dilden, renkten, mezhepten insanı kucaklamaktadır. Mevlana, hoşgörünün, anlayışın, barışın ve kardeşliğin simgesi olmuştur. Hayatın içerisinde, hırslara ve bu sebeple kaybedilen güzelliklere karşı yitirilmemesi gereken alçakgönüllülüğü, merhameti, şefkati ve sevgiyi sunarak insanlığı sarmaktadır. Mevlana’nın bu ifadeleri birlik ve beraberliğin kalpten gelen sözlerde vücut bulmuş halidir.

O, her şeyin zuhuru ve tecellisinin Allah olduğunu bildiği için hiç kimseyi ayrı görmemiştir. Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleriyle ifade eden Mevla aşığı, 17 Aralık 1273 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Mevlana ölümünü kendi deyimiyle ölüm günü değil, vuslat yeniden doğuş günü kabul etmektedir. Bu sebeple Mevlana yeniden doğuş günü için düğün günü anlamına gelen Şeb-i Aruz ifadesini kullanmıştır.

Mevlana’yı, Allaha kavuşmanın yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

 

 

                                                                                                                                                  Av. Fatma Benli

                                                                                                                                                     AK Parti İstanbul Milletvekili

                                                                                                                                              İnsan Hakları İnceleme Komisyon Başkan Vekili