Özgeçmiş

Av.Fatma BENLİ YALÇIN Kimdir?

25 ve 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olan Fatma Benli Yalçın, Avukat ve arabulucudur.
 
Fatma Benli Yalçın, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesinde 28 Şubat sürecinde yarım bırakmak zorunda kaldığı yüksek lisans eğitimini 2015 yılında tamamladı.
 
İnsan hakları çalışmaları nedeniyle 2009 yılında Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan The Most Influantial Muslims "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde  İslami Kalkındıran ve geliştiren isimler arasında “üniversitelerde başörtüsü mücadelesinde etkin ve etkili kadın hakları savunucusu ve avukat” şeklinde yer aldı.
 
2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kurulu Üyeliğine atandı. 2015 yılına kadarbu görevi gerçekleştirdi.
 
2013 yılında 63 kişilik Akil İnsanlar arasına seçildi. Karadeniz Grubu Sekreteri olarak görev yaptı.
 
Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Türkiye Temsilcisi görevini, 2015 yılına kadar üç dönem gerçekleştirdi.
 
15 seneyi aşkın bir süre çeşitli kadın ve hukuk derneklerinin yönetim kurullarında görev üstlendi.
 
Harvard Hukuk Fakültesi ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW) dahil yurt dışında ve Türkiye'nin yedi bölgesinde insan hakları konulu çok sayıda konuşma yaptı. İfade hürriyeti, din özgürlüğü, başörtüsü yasağı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşme (CEDAW), kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve insan haklarına ilişkin çeşitli alanlarda kitap, kitap bölümü ve makaleler yayımladı.
 
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu başkan vekilliği, NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Delegasyonu üyeliği, TBMM Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu başkan vekilliği ve Tutuklu ve Hükümlü Hakları Komisyonu üyeliği görevini yerine getirdi.