Özgeçmiş

 

Av.Fatma BENLİ YALÇIN

Avukat, arabulucu ve uzlaştırıcı olan Fatma Benli Yalçın, İstanbul doğumlu olup aslen Kastamonuludur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden dereceyle mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesinde tamamladı. Halen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde doktora eğitimini sürdürmektedir.

2009 yılında insan hakları çalışmaları nedeniyle Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan The Most Influantial Muslims "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde  yer aldı.

 
2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kurulu Üyeliğine atandı. 2015 yılına kadar görev ifa etti.

 
2013 yılında 63 kişilik Akil İnsanlar arasına seçildi. Karadeniz Grubu Sekreteri olarak görev yaptı.

 
2009-2015 tarihleri arası Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Türkiye Temsilcisi olarak çalışma gerçekleştirdi.

 
2015 yılına kadar 15 seneyi aşkın bir süre çeşitli kadın, ulusal ve uluslararası hukuk derneklerinin yönetim kurulunda bulundu.

 
Harvard Hukuk Fakültesi ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW) dahil yurt dışı ve yurt içinde sayısız konuşma yaptı. İfade hürriyeti, din özgürlüğü, başörtüsü yasağı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşme (CEDAW), kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve insan haklarına ilişkin çeşitli alanlarda makaleler, kitap bölümleri ve  kitaplar yayımladı.

2015-2018 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde 25 ve 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak görev ifa etti. TBMM’de İnsan Hakları İnceleme Komisyonu başkan vekilliği, NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Delegasyonu üyeliği, TBMM Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu başkan vekilliği, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Tutuklu ve Hükümlü Hakları Komisyonu üyeliği görevlerini yerine getirdi.

Evli olup, iyi derece İngilizce bilmektedir.